Lato ze Stowarzyszeniem „Wspólnie dzieciom”

Wieści z Kociewia – 5 września 2012

Lato ze Stowarzyszeniem „Wspólnie dzieciom”

Niewiele jest w Tczewie społeczników, którym się chce chcieć. Zazwyczaj zrzeszają się oni w różne organizacje charytatywne, fundacje czy inne formacje. Jednym z nich jest  stowarzyszenie „Wspólnie dzieciom”, w którym swoistym spiritus movens jest Ewa Wasielewska.

Ona to pozyskując dofinansowanie z Miasta  (3 tys. zł) i Starostwa (1 tys. zł) zorganizowała działania edukacyjno-rekreacyjne dla 214 uczestników. 12 lipca 50-cio osobowa grupa udała się autokarem do Olpucha na zaproszenie  Harcerskiej Orkiestry Dętej. Wyjazd był zorganizowany wraz z bratnim stowarzyszeniem „Bliżej domu”.
Dzieci miały mozność obejrzeć i posłuchać warsztatów muzycznych dla członków orkiestry, które prowadziła dyrygentka Magda Kubicka-Netka. Co odważniejsi mogli sami spróbować jak ciężko byc muzykiem. Tę imprezę zakończył poczęstunek (wraz z obiadem) i zabawy w jeziorze.
Tydzień potem była następna wycieczka, tym razem w składzie 60-cio osobowym także dla dzieci ze świetlicy PKPS, Domu Dziecka i młodzieży z klubu „Przystań”. Cel – jednostka lotnicza w Królewie Malborskim. Przewodnikiem był major Krzysztof Partyka, który w interesujący sposób zaznajomioł uczestników ekskursji ze sprzętem, pracą pilotów i obsługi naziemnej. Chętni mogli się przekonać na własnej skórze, na czym polega katapultowanie.
4 sierpnia w rozkładzie zwiedzania okolic Tczewa stanął Gniew, a cel to udział 52 osób w imprezie „Egzercerunki Żóltego Regimentu JKM Gustawa II Adolfa”. Było więc zapoznawanie się ze zwyczajami muszkieterów, ich ubiorem i uzbrojeniem; strzelanie z armat na Anioł Pański, muszkietów i walki na piki.
Potem bylo zwiedzanie – „Męczennicy”, Zbrojowni i Muzeum Archeologicznego.
 
9 sierpnia był dla 52  uczestników dniem wyjazdu do Stryszej Budy i Szymbarka. W tej pierwszej miejscowości było do obejrzenia Kaszubskie Muzeum Miniatur, w którym eksponowane są najsłynniejsze budowle świata, ale tycie – tycie.Wesołość wzbudził gabinek śmiechu, zamek strachu i mini-ZOO.
 A Szymbark – to zaznajomienie się z eksponowaną tu najdłuższą deską świata, Domem Sybiraka, Kaplicą Kaszubską i Domem „do góry nogami”.
 Nie tylko wycieczki umilały czas dzieciom ( i ich opiekunom), które pozostały w mieście w czas kanikuły.  28 lipca  na skwerze 750-lecia Tczewaprzy ulicy Henryka Sienkiewicza odbyla się impreza zorganizowana przez stowarzyszenie „Wspólnie dzieciom” dla milusińskich i ich rodziców z całego miasta. Zabawy, konkursy i zawody – tak releksowano się na owym festynie. Były pokazy aikido (prowadzący Tomasz Szalbierz), konkurencje sprawnościowe przygotowane przez Zespół Prewencji KP Tczew. Z ciekawszych zmagań warto wymienić przeciąganie liny, biegi w workach, slalom, rzuty do celu. WOPR zorganizował „rejsy” po osiedlowym stawie. Można też wspomnieć o hokeju … na wodzie. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a także słodycze i napoje dla ochłody.
 I na zakończenie wakacji 25 sierpnia „Wspólnie dzieciom” przygotowało kolejny festyn w tym samym miejscu co poprzedni. Demonstrowano walki w stylu aikido (trener Tomasz Szalbierz), karate kung-fu-wushu (trener Marek Flisikowski), pływanie kajakami, gry, zabawy, konkursy. I wszystko inne, czym dobrze zorganizowana plenerowa impreza rodzinna się wyróżnia.
Krzysztof Antoń

Brak możliwości komentowania.